Här i New York kan man numera knappast säga Merry Christmas. I alla fall inte på arbetsplatsen och på andra institutioner där det är nödvändigt att vara politiskt korrekt. Fox News har inlett en nytt dagligt debattprogram som heter The War on Christmas. Julen står onekligen för dörren och det är med spänning som de flesta ser fram mot att ägna tid med familjen under välbehövlig ledighet och fridfullhet. De flesta barnen har länge och väl arbetat på sina önskelistor och är spänt förväntansfulla inför den för dem stora dagen, då Tomten äntligen kommer med julklapparna. Om de nu varit snälla. Sedan finns det väl fortfarande en del personer som firar en mer traditionell religiös jul för att hylla Kristi födelse.
Hur i New York, den sanna globala smältdegeln, är julfirandet faktiskt ett känslosamt ämne. Här bor givetvis en stor mängd olika folkslag med olika religioner. Som bekant är de flesta i New York antingen katoliker eller judar, även om antalet asiater med alla deras olika religiösa bakgrunder växer i antal. Det brukar sägas att julen är en hektisk tid för de kinesiska restaurangerna, eftersom alla New Yorks judar traditionellt äter middag där då. Vet inte om det egentligen är fallet, men helt klart är att julen överlag inte firas på äkta svensk maner här i New York.
Jag vet faktiskt inte om det överhuvudtaget finns en debatt om hur julen skall eller bör firas i Sverige. Helt klart är i alla fall att samhällsstrukturen här i USA har förändrats fundamentalt under de senaste decennierna. Samhället har demokratiserats och moderniserats och numera skall alla och allas åsikter respekteras, oavsett religion, bakgrund eller ras. Företagen har satt upp diversity committees och främjandet för ett jämlikt samhälle drivs ständigt framåt. Det låter givetvis bra, men vad gäller Jesus födelsedag och julen innebär detta vissa komplikationer. I princip är det officiella julfirandet inte förenligt med det moderna multikulturella samhället. Likt det mångkulturella företaget skall samhället vara så politiskt korrekt som möjligt. Ingen religion är mer värd än en annan. Faktum är att man inom de flesta företagen inte längre har ett Christmas Party, utan att det numera måste heta Holiday Party. Då kan alla vara med och fira.
Kanske är det helt enkelt så att julfirandet i traditionell mening är ett avslutat kapitel i skolor, på kontor och i andra offentliga institutioner. Smältdegeln har i grund och botten blivit alltför mångfacetterad för att kunna handla om Jesu födelse. Det blir ju lite krystat då många, i alla fall här i New York, faktiskt inte är kristna. Det är väl för den delen också kontroversiellt i det alltmer sekulariserade samhället. The holiday season och inte minst the shoppning season har tagit över, och det handlar för många mer om presenterna och att vara ledig, än att fira jul som en kristen högtid.
Folk får väl ha vilken religion de önskar och debatten om julfirandet kommer säkerligen fortsätta. Det konservativa Fox News menar att de liberala sekulariserade krafterna med djupa förgreningar inom mediavärlden ligger bakom en allt intensivare kampanj för att underminera julen och Jesus och att dessa krafterna försöker lägga munkavel på julfirarna och framställa de som religiösa extremister.
Det kan debatteras och diskuteras, men det verkar onekligen som om det religösa budskapet har överskuggats av alltmer kommersiella krafter, och julen tycks mer och mer handla om konsumtion. Själv tycker jag att det är synd att det mer eller mindre blivit fult att säga Merry Christmas, men å andra sidan är det är nog bara en återspegling av dagens moderna multikulturella samhälle.
Trenden kommer med största sannolikhet fortsätta, då USA numera är en salig blanding av medborgare från alla världens hörn med olika religioner och bakgrunder, olika ställningstagande, färre religiöst involverade, kombinerat med att man i alla lägen bör vara just politiskt korrekt. Kanske är det helt enkelt början på slutet av den traditionella kristna jultraditionen? Julen kommer i alla fall bli mer och mer marginaliserad i länder som USA, och kanske så småningom även i Sverige. The War on Christmas rasar vidare och allt jag har att tillägga är GOD JUL!!!!












Intressant läsning på ett ämne som vi inte riktigt har berört i debatten här hemma i Sverige. Men det kanske kommer?
Keep up the good work Östen.
God Jul!