Gå direkt till textinnehållet

Får jag full pension om jag slutar nu?

Frågor och svar Förbundsjurist Henrik Cronier svarar på frågor om vad som gäller i Finansförbundets avtal.

Fråga: Jag är 59 år och har BTP2. Jag har tjänat in mer än 360 månader till min pension. Innebär detta att jag kan gå i pension redan nu med full pension?

Få svar på din fråga

Undrar du något om vad som gäller i Finansförbundets avtal?
Mejla din fråga till
redaktion@finansliv.se

Henrik Cronier: För att få full pension i BTP2 krävs att man arbetat 360 månader men det förutsätter också att du arbetar till 65 år, då är pensionen slutbetald. Du kan gå i pension före 65 år men då kommer din pension att bli lägre. Under vissa förutsättningar kan du gå i så kallad § 8 pension, det är en avtalspension som innebär att man får gå tidigast vid 62 års ålder med lite lägre ersättning än lön fram till 65 år. Efter 65 år uppbär man normalt sett sin ordinarie tjänstepension som då blir något lägre än om man hade arbetat till 65 år. Ett generellt tips är att ta kontakt med sin pensionskassa för att höra hur förutsättningarna ser ut. Läs gärna mer på Finansförbundets hemsida där det finns mycket information om BTP-pension och § 8.

Svaret gavs i februari 2021.