Gå direkt till textinnehållet

Kan arbetsgivaren säga upp mig hur som helst om vi inte har ett kollektivavtal?

Frågor och svar Förhandlaren Anders Nilsson svarar på frågor om vad som gäller i FTF:s avtal.

Fråga: Jag arbetar hos en mäklare som inte har kollektivavtal. Företaget har ekonomiska­ bekymmer och chefen säger att jag troligen kommer att bli uppsagd. Kan min arbetsgivare säga upp mig hur som helst när inte avtal finns?

Få svar på din fråga

Undrar du något om vad som gäller i Finansförbundets avtal?
Mejla din fråga till
redaktion@finansliv.se

Svar: Nej, för att en arbetsgivare ska kunna säga upp en arbetstagare krävs att det föreligger saklig grund (till exempel arbetsbrist). Innan arbetsgivaren verkställer uppsägningen måste hen alltid förhandla med den anställdes fackliga organisation, även om företaget inte har kollektivavtal.

Detta framgår i medbestämmandelagen (MBL § 13). Även i Las finns tydliga anvisningar om förhandlingsskyldighet innan en arbetsgivare säger upp en fackligt ansluten arbetstagare.

Svaret gavs i augusti 2018.