
Lägsta inflationen på två år
Inflationen mätt enligt KPIF var 3,6 procent i november, enligt SCB. Det är den lägsta nivån på två år.
Inflationstakten sjönk från 4,2 procent i oktober till 3,6 procent i november. Det var lägre än de 3,9 procent som analytikerna hade räknat med i snitt, enligt en sammanställning från Bloomberg.
Inflationstakten enligt KPIF är nu på den lägsta nivån sedan november 2021.
»Svensk inflationschock. Inflationstomten kom även till Sverige. Utfallet överraskar tydligt på nedsidan«, skrev SEB:s seniorekonom Robert Bergqvist i ett inlägg på X, tidigare Twitter, om inflationssiffrorna.
Mycket talar nu för att Riksbanken kommer att sänka styrräntan nästa år, enligt ekonomerna.
Rensat för energipriser var inflationen 5,4 procent i november, även det en nedgång från oktober då den låg på 6,1 procent.
Sedan november 2022 har elpriserna sjunkit med 22,5 procent och drivmedelspriserna med 6,8 procent, medan livsmedelspriserna har stigit med 6,5 procent under samma period.
Även i Eurozonen sjönk inflationen mer än väntat i november, till 2,4 procent. I veckan kom räntebesked från Europeiska centralbanken (ECB) och från den amerikanska centralbanken Fed. Båda lämnade styrräntorna oförändrade, i linje med marknadens förväntningar.









