Gå direkt till textinnehållet
Apples nya regler hotar alla appar som är beroende av mobilt bank-id.
Apples nya regler hotar alla appar som är beroende av mobilt bank-id.

App-kaos hotar efter nya regler från Apple

Ett app-kaos hotar att bryta ut i Sverige. Anledningen är Apples nya regler som slår mot alla appar som är beroende av mobilt bank-id, skriver Breakit.

Banker, myndigheter och fintechbolag är beroende av bank-id, för att deras appar ska fungera. Men i samband med en stor omgörning av App store, har Apple ändrat sina regler. Nu får ingen app vara beroende av en annan app för att kunna fungera.

Flera app-ägare som nyhetssajten Breakit har varit i kontakt med berättar att det slår direkt mot alla appar som kräver mobilt bank-id för identifikation. Ett av företagen är spar-appen Dreams, vars senaste uppdatering nyligen fick nej av Apple.
Didde Brockman, teknisk chef på Dreams, är mycket kritisk till hur Apple använder sin makt.
– Försök att vabba i dag utan att använda en app, eller deklarera.
– Det är ren diktatur. Apple paketerar allt så bra att man glömmer bort att det är en kommersiell aktör som styr vad som kan komma ut. Det är ett par killar i Kalifornien som bestämmer över samhällskritiska funktioner, säger han till Breakit.

90 procent av alla svenskar i åldern 20 till 40 år använder i dag bank-id för att bekräfta sin identitet på nätet.

Text: Åsa Berner
Foto: Istockphoto

»I dagsläget har de generativa AI-chatbotarna fortfarande mycket att lära«, skriver Finanslivs tf chefredaktör Julia Nilsson.
Läs Julia Nilssons ledare

Debatt: »Fondavgifter kostar spararna en förmögenhet«

»Dyra och ofta ganska dåliga fonder där spararna sitter inlåsta på grund av en överhängande skatteskuld är en guldgruva för fondbolagen, men en dålig investering för privatspararna«, skriver Erik Nordenskjöld på värdepappersbolaget Citroneer.
Läs debattartikeln