Gå direkt till textinnehållet
Niklas Wykman, finansmarknads- minister. Foto: Tor Johnsson

Ministern om bankpaketet: »Bra för Sverige«

Förhandlingarna om EU:s så kallade bankpaket har nått i mål. Reglerna väntas öka bankernas motståndskraft och stärka tillsynen, säger finansmarknadsminister Niklas Wykman till Finansliv. »Det är bra för motståndskraften i det europeiska banksystemet och det är bra för Sverige«.

Nya bankregler är på gång inom EU. Det står klart efter att EU:s medlemsländer härom veckan godkänt överenskommelsen om det så kallade bankpaketet som blev klar tidigare i juni.

Bankpaketet är ett av de mer omfattande reformpaketen de senaste åren. Regelverket omfattar bland annat de sista delarna av Basel 3-överenskommelsen med nya kapitaltäckningsregler för EU:s banker. Syftet är att öka bankernas motståndskraft mot ekonomiska kriser och att stärka tillsynen och bankernas riskhantering.

Slutförhandlingen för medlemsländernas räkning sköttes av Sveriges finansmarknadsminister Niklas Wykman, då överenskommelsen nåddes under det svenska ordförandeskapet. Han ser positivt på att förhandlingarna nu kommit i mål.

– Det känns väldigt bra. Det är bra för motståndskraften i det europeiska banksystemet och det är bra för Sverige att det här kommer på plats för transparensen inom EU, säger han till Finansliv.

En av de viktigaste frågorna handlade om det så kallade riskviktsgolvet, som i sin tur påverkar bankernas kapitalkrav. Men även den om »home/host« har varit omdiskuterad. Frågan är komplicerad men handlar i stora drag om det räcker som bank med verksamhet i flera länder att ha kapitalet i samma land som huvudkontoret, eller om det även ska krävas ett visst kapital i filialerna.

Förhandlingarna var flera gånger nära att bryta ihop, enligt Niklas Wykman.

– Positionen i rådet, mellan medlemsländerna i den här frågan, var väldigt låst. Det här var en stor fråga såklart, men det fanns ju andra frågor här som rörde Bankunionen som också förhandlades samtidigt, säger han men påpekar att frågan i slutändan landade i en slags kompromiss.

Vad innebär det för bankmarknaden i EU att den här överenskommelsen nu är på plats?

– Dels har EU bevisat att trots svåra motsättningar och intressekonflikter kunde man komma överens. Vi kommer före USA, vi kommer före Storbritannien av implementeringen av Basel-3. Det visar på att det finns en förutsägbarhet och stabilitet för att investera och bedriva bankverksamhet i EU. Med en reglering är aldrig alla nöjda, men det europeiska banksystemet blir mer robust, den finansiella stabiliteten säkras mer och det är bra för Sverige och det är bra för EU.

Vad betyder överenskommelsen för svenska banker?

– Det innebär ju att det krävs ytterligare lite större säkerhetsmarginaler. Det kan man argumentera för att det kommer att kosta lite, men överlag får vi ett mer stabilt och mer motståndskraftigt banksystem och det är bra för Sverige. Inte minst får vi mer motståndskraftiga banker i hela EU, säger Niklas Wykman.

Europaparlamentet väntas inom kort godkänna det nya regelverket. Reglerna träder till stora delar i kraft den 1 januari 2025.

Mest läst

Finansförbundets krönika

"Jag kommer att gå och rösta den 9e juni, och jag kommer välja ett parti som tror på partsmodellen och står upp för demokratin. Genom ett högt valdeltagande ökar vi i Sverige vårt inflytande i viktiga samhällsfrågor", skriver Ulrika Boëthius.
»Gör dig redo för EU-valet«
»Varje bransch som står utan en fackförbundstidning är mer sårbar för korruption, oegentligheter och missförhållanden«, skriver Finanslivs chefredaktör Axel Andén.
Några slutord