
Samsung släpper betaltjänst i Sverige
Mobilföretaget Samsung lanserar sin mobila betaltjänst Samsung Pay i Sverige, med stöd av flera svenska banker.
Det koreanska mobilföretaget Samsung, som är världsledande inom Android-telefoner, släpper nu en betaversion av sin betaltjänst på den svenska marknaden, skriver DI Digital. Sverige är det första landet i Norden och det andra i Europa där Samsung Pay lanseras.
– Vi valde Sverige eftersom ni ligger mycket långt fram inom digitala betalningar. Jag har hört att färre än 2 procent av transaktioner i Sverige görs med kontanter här, säger Thomas Ko, global chef på Samsung, till DI Digital.
Tjänsten går ut på att kunden registrerar sitt betalkort i Samsung Pays app. Sedan kan kunden betala genom att ”blippa” sin telefon mot en betaldosa i butiker, och godkänna betalningen med fingeravtryck.
Samsung Pay bygger dels på så kallad NFC-teknik, där du sveper kort eller mobil över terminalen för att registrera en betalning, och dels på Samsungs egna teknik Magnetic Secure Transmission (MST).
Betaltjänsten fungerar redan nu med kort från Nordea och SEB samt Visa, Mastercard och Eurocard. Snart kommer fler banker och kortföretag att anslutas till Samsung Pay, däribland Handelsbanken, Swedbank, Sparbankerna, Ica Banken och Rikskuponger.
Text: Anna de Lima Fagerlind